Predstavte si svet bez odpadu, v ktorom sa recyklujú nielen výrobky, ale aj budovy. Táto vízia môže byť bližšie, než si myslíte. Keďže spoločnosti, úrady a jednotlivci na celom svete čelia klimatickej kríze a nedostatku zdrojov, čoraz viac si osvojujú "obehovosť" ako takú a hľadajú spôsoby, ako znížiť spotrebu materiálov prostredníctvom zdieľania, recyklácie, opätovného použitia a zmeny účelu.
V stavebníctve existuje veľké množstvo pokusov, pilotných programov a inovatívnych nových výrobkov, ktoré sú hnacou silou prechodu na obehový prístup k výstavbe. Tlak na zmenu však tiež rýchlo rastie: v minulom roku vzrástli emisie CO2 zo stavebníctva a budov na historicky najvyššiu úroveň 40 %, pričom stavebné práce predstavujú 27 % a stavebná infraštruktúra a materiály 13 %.
"Veľkosť týchto čísel sa rovná veľkosti príležitosti," povedala Kristin Hughesová, riaditeľka pre obeh zdrojov vo Svetovom ekonomickom fóre, "ale bude to ako otočiť veľkú nákladnú loď. Budeme potrebovať udržateľnú alternatívu pre každý materiál a riešenie na riadenie každej zložky."
Svetové ekonomické fórum pracuje v celom hodnotovom reťazci stavebníctva s cieľom prepojiť navrhovanie a riadenie odolnejších, efektívnejších a ziskovejších podnikov. Ako naznačuje jeho funkcia, pre Kirstin Hughesovú je obehovosť kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa.
"Keď ľudia počujú pojem obehové hospodárstvo, často si myslia, že ide len o životné prostredie, ale je to oveľa viac," povedala Kristin Hughes. "Obehové hospodárstvo je riešením obrovskej uhlíkovej stopy priemyslu, ale je aj kľúčom k hľadaniu nových obchodných stratégií pre budúcnosť s obmedzenými zdrojmi."
Potřeba pohání inovaci
Kristin Hughesová uvádza prípad zo Spojeného kráľovstva, v ktorom bol spúšťačom kruhového myslenia Covid-19. Počas pandémie narušenie a oneskorenia v dodávateľskom reťazci brzdili globálnu konzultačnú činnosť v oblasti inžinierstva a vývoja. Namiesto čakania na materiály, ako je oceľ, medený drôt a elektrické zariadenia, tak spoločnosť začala hľadať miestne použité alebo recyklované alternatívy.
"Bol to taký úspech, že teraz hľadajú spôsoby, ako tento prístup štandardizovať a zopakovať, pretože je nákladovo efektívny a udržateľný," hovorí Kristin Hughesová.
Učíme sa cirkulárnemu spôsobu myslenia
"Mentalita sa rozhodne mení," hovorí Jean-Paul Bourgeat, senior viceprezident spoločnosti KONE pre globálnu modernizáciu podnikov. Podľa neho prechod spoločnosti KONE na cirkuláciu umožnil vznik nových partnerstiev, keďže spoločnosť spolupracuje na inovácii nových procesov a modelov.
"Recyklácia existuje už mnoho rokov," hovorí Jean-Paul Bourgeat. "Aktuálnou otázkou je, ako prejsť k vyspelému obehovému hospodárstvu, v ktorom bude možné materiály rozložiť a opätovne ich využiť novým spôsobom, pričom treba mať na pamäti, že keď opätovne použijete nejakú súčiastku, nie je potrebné vyrábať novú."
Jednou z výziev, ktoré treba prekonať, je skutočnosť, že jednoduchá recyklácia starého zariadenia alebo súčiastky nemusí byť nevyhnutne taká ekologická alebo šetriaca zdroje, ako sa na prvý pohľad zdá.
"Ak napríklad potrebujete veľké množstvo nákladných vozidiel na prepravu materiálu na recykláciu, bude to mať samozrejme vplyv na uhlíkovú stopu," vysvetľuje Jean-Paul Bourgeat.
Odpoveď "pravdepodobne spočíva v miestnej lokalite v prístupe k opätovnému použitiu, oprave a recyklácii", dodáva.
Ukážkovým príkladom je nedávny pilotný projekt v Opéra National de Lyon. Toto 18-poschodové architektonické dielo, ktoré je zakončené obrovskou sklenenou kupolou a je určené až pre 1 500 návštevníkov, bolo obsluhované piatimi výťahmi, ktorých životnosť sa blížila ku koncu.
V spolupráci s budovou opery a miestnymi online nákupcami začala spoločnosť KONE proces historickej demontáže a výmeny, v rámci ktorého boli výťahy starostlivo rozobrané a bolo identifikovaných 100 komponentov na možné opätovné použitie pri dodržaní pravidla, ktoré vylučovalo bezpečnostné komponenty.
Pri práci mimo skúšok a živých vystúpení tím ručne zbieral a inventarizoval materiály od zdobených lámp po elektrické panely, ako aj viac ako tri kilometre káblov.
Zatiaľ čo za normálnych okolností by sa každý kus vyhodil ako odpad, mnohé komponenty boli vybrané tak, aby dostali možný druhý život a ponúkli sa na predaj profesionálom v oblasti nehnuteľností a stavebníctva, ale aj mimo nich.
Prepojenie dostupnosti materiálu s dopytom
Kristin Hughesová zo Svetového ekonomického fóra spolupracuje so začínajúcim podnikom, ktorý vyvíja digitálne riešenia na vytvorenie trhov s recyklovanými zdrojmi, ako sú napríklad zdroje zachránené z Lyonskej opery, a to prostredníctvom prepojenia dopytu zákazníkov s dostupnosťou zdrojov.
Kristin Hughesová aj Jean-Paul Bourgeat sa zhodujú, že na to, aby bolo obehové hospodárstvo skutočne úspešné, musia byť materiály vysledovateľné, aby kupujúci vedeli, odkiaľ pochádzajú a akú dlhú cestu prešli.
Takzvané digitálne "pasy materiálov", ktoré zachytávajú a uchovávajú informácie o stavebných materiáloch, sa už vyvíjajú a mohli by zahŕňať technológiu RFID na sledovanie celého životného cyklu výrobku. Majú tiež slúžiť ako spôsob, ako zvýšiť chuť priemyslu prijímať tieto použité materiály.
Politika na podporu pokroku smerom k obehovosti
Kristin Hughesová však varuje, že tvorcovia politík zodpovední za tvorbu stratégií nie sú vždy schopní držať krok s rýchlym napredovaním priemyslu smerom k obehovosti. Uvádza príklad cementu, ktorý sa na všetkých emisiách zo stavebných materiálov podieľa plnými ôsmimi percentami.
Kristin Hughesová uvádza prípad výrobcu stavebných materiálov, ktorý vyvinul výrobok z recyklovaného cementu, ktorý má rovnaké vlastnosti ako nový cement, možno dokonca lepšie, a má oveľa menšiu uhlíkovú stopu. Ale hoci spoločnosť získava použitý cement v Nemecku, Rakúsku a Francúzsku, právne obmedzenia v týchto krajinách znamenajú, že recyklovaný výrobok sa môže predávať len vo Švajčiarsku.
"Takže táto spoločnosť zostala držať veľké množstvo tohto recyklovaného cementu a musela čakať, kým sa legislatíva dá do poriadku," sťažuje sa Kristin Hughesová.
Jean-Paul Bourgeat zatiaľ vidí, že stavebné spoločnosti sa posúvajú vpred inými spôsobmi: "Už teraz vidíme posun od myslenia v zmysle zbúrať a znovu postaviť, čo je oveľa drahšie z hľadiska uhlíkovej stopy, k mysleniu v zmysle obnoviť, znovu použiť a opätovne použiť, a vidíme, že naši zákazníci idú týmto smerom spolu s nami."
Hoci infraštruktúra, procesy a právne prostredie potrebné na úplné obehové hospodárstvo sú ešte ďaleko, smerovanie je už jasné a mnohé prvky prechodu na obehové hospodárstvo sú už zavedené. Napríklad nové výťahy KONE sú v drvivej väčšine vyrobené z kovu, čo znamená, že 90 % komponentov už má potenciál na recykláciu alebo opätovné použitie.
Kristin Hughesová si chce predstaviť budúcnosť, v ktorej by sa 100 % všetkých výrobkov po skončení životnosti mohlo vrátiť späť k výrobcovi na opätovné spracovanie a v ktorej obchodné modely bez použitia materiálov maximalizujú životnosť budov a zároveň riešia nadmernú spotrebu, ako aj pomáhajú riešiť klimatickú krízu.
"Niekedy sú tie najjednoduchšie riešenia priamo pred nami," hovorí.