313@Somerset

Umiestnenie obchodov je kľúčovým hľadiskom v nákupných centrách, ale zodpovednosť k životnému prostrediu je rovnako dôležitá.

Špecifikácia
Rok 2009
Miesto Singapur
Riešenie 10 výťahov KONE MonoSpace®, 43 eskalátorov KONE TravelMaster™, 4 eskalátory KONE EcoMaster™, KONE Care™ servis.

Ochrana životného prostredia

Stavba 313@Somerset, jedno z hlavných obchodných centier v Singapure, musela prebehnúť vo veľmi krátkom čase. Obchodný dom má osem poschodí a 177 maloobchodných predajní. Ľahký prístup je možný zo suterénu, ktorý má priame spojenie so stanicou metra Somerset MRT.

Už pri prvotnom plánovaní sa myslelo na dobrý pohyb ľudí po obchodnom centre. Vymysleli sme si detailný plán dopravy, vďaka ktorému sme zistili koľko bude treba nainštalovať výťahov a eskalátorov.

Udržateľnosť ako základ dizajnu

Podarilo sa nám prekonať očakávanie zákazníkov tým, že sme dodali zariadenie, ktoré napĺňajú kapacitné potreby obchodného centra a na viac sú energeticky úsporné. Tiež hrá dôležitú úlohu pri znižovaní uhlíkovej stopy nákupného centra.

Pre podporu zeleného prostredia, sme nainštalovali energeticky úsporné výťahy, ktoré spotrebujú až o 25 percent menej energie ako typický výťah. Ďalej sme znížili uhlíkovú stopu v budove, eskalátory sme vybavili pohonmi s frekvenčným meničom., ktorý sa nastaví automaticky na pohotovostný režim pri menšom frekvenčných časoch, tým sa znížia náklady na energie.

BCA (Stavebný úrad) udelil obchodnému centru 313@Somerset ocenenie Green Mark Platinum, čo je najvyššie uznanie pre ekologicky šetrné budovy v Singapure. BCA vyhodnocuje budovy z hľadiska ich dopadu na životné prostredie.

„Pri takomto časovo náročnom projekte je nutné nájsť veľmi dobrého partnera, aby sme dosiahli naše ciele,“ hovorí Murrax Woolcock, Project Management & Construction, Lend Lease.